Sprawozdanie z Konferencji „ACK i Transfer Technologii w Euroregionie Neisse-Nisa-Nysa"

W dniach 13-14 listopada 2013 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja "ACK i Transfer Technologii w Euroregionie Neisse-Nisa-Nysa" zorganizowana w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Akademickie Centrum Koordynacyjne (ACK) to stowarzyszenie uczelni wyższych działających na terenie Euroregionu Nysa, które powstało w 1991 roku dla wspierania współpracy transgranicznej w dziedzinach nauki, badań i edukacji poprzez wymianę doświadczeń i realizację wspólnych projektów. Członkami stowarzyszenia poza naszym Uniwersytetem są Hochschule Zittau/Görlitz, Technická univerzita w Libercu, Internationales Hochschulinstitut Zittau, Politechnika Wrocławska i Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze.

Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze współpracuje z uczelniami partnerskimi Euroregionu Nysa, dlatego na Konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela naszej Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej. Pracownik naszej firmy Rajmund Żuryński wygłosił referat pt. "Studencka Symulacyjna Firma Konsultingowa jako przykład zawansowanego systemu podnoszenia jakości kształcenia i kwalifikacji studentów na rynku pracy". Referat dotyczył niezwykle ważnego zagadnienia odnoszącego się bezpośrednio do studentów oraz absolwentów, mianowicie problemu rozwoju umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy oraz kluczowych kompetencji w kontekście współczesnych wymagań rynkowych.

Konferencja obfitowała w wiele znakomitych wystąpień, wśród których wyróżnić można referaty o specjalnych zastosowaniach tekstyliów (m.in. w medycynie), innowacjach w produkcji nanowłókien z wykorzystaniem metody rysowania, czy jakości życia na terenach przygranicznych. Można się było również dowiedzieć się jak będzie wyglądał rower przyszłości skonstruowany z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technik elektrycznego ładowania rowerów.

Efektem Konferencji będzie publikacja naukowa, w której znajdzie się także artykuł dotyczący naszej Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej.