Szkolenie zorganizowane przez Centralę CENSYM

11.09.2014 r.

Dnia 11.09.2014 wybrani pracownicy naszej firmy (Joanna Dubiel, Karolina Leśniowska, Kamil Piotrowski) wraz z opiekunem (dr Jacek Welc) wzięli udział w szkoleniu, które zostało zorganizowane przez Polską Centralę Firm Symulacyjnych CENSYM w Zielonej Górze. Zaproszenie na spotkanie otrzymali pracownicy oraz nauczyciele-opiekunowie firm symulacyjnych zrzeszonych w polskiej Centrali.

Szkolenie składało się z kilku paneli. Pierwszy z nich dotyczył znaczenia transakcji międzynarodowych oraz podstawowych dokumentów transportowych w ruchu krajowym i zagranicznym w nawiązaniu do działalności firm symulacyjnych. Uczestnicy zapoznali się z charakterystyką różnych dokumentów oraz ich odmian. Zaprezentowano i omówiono między innymi list przewozowy, list przewozowy CMR, karnet TIR, kolejowy list przewozowy CIM, list kolejowy SMGS, lotniczy list przewozowy AWB i konosament.

Następnie nasz opiekun, dr Jacek Welc, został poproszony o przekazanie informacji, dotyczących sposobu organizacji kwietniowego wyjazdu studyjnego pracowników Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej do firmy symulacyjnej w Antwerpii. Zaprezentowaliśmy uczestnikom szkolenia relację z wyjazdu w postaci filmu oraz fotogalerii.

W kolejnej części spotkania poznaliśmy przedstawiciela przedsiębiorstwa BSD Sp. z o.o., które zostało mentorem już istniejącej firmy symulacyjnej zrzeszonej w CENSYM. Organizacja BSD zajmuje się sprzedażą udogodnień przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Niebawem firma symulacyjna objęta mentoringiem uruchomi sprzedaż internetową swoich produktów. Nauką oraz pomocą w prowadzeniu tego typu sprzedaży zajmą się osobiście właściciele przedsiębiorstwa.

W międzyczasie udało nam się połączyć z nieobecną na szkoleniu opiekunką Biura Podróży Sales Tour, która opowiedziała uczestnikom o funkcjonowaniu tej firmy symulacyjnej, a zwłaszcza przeprowadzanych przez nią transakcjach międzynarodowych. Sales Tour nawiązał współpracę między innymi z firmami z Niemiec, Belgii i Francji. Firma symulacyjna Sales Tour dostosowuje swoją ofertę do indywidualnych upodobań i preferencji klientów.

Kolejny punkt spotkania dotyczył roli sklepów internetowych oraz możliwości stosowania aplikacji Smartstore. Umożliwia ona firmom symulacyjnym prowadzenie sklepów internetowych. Podczas panelu dyskusyjnego wskazano na konieczność przeprowadzenia szkolenia dla opiekunów i pracowników firm symulacyjnych w zakresie instalacji, obsługi oraz możliwości stosowania tej aplikacji. Zauważono taką potrzebę między innymi ze względu na rosnące znaczenie zarówno Internetu, jak i sklepów internetowych. Prowadzone dyskusje pozwoliły określić kierunki dalszego rozwoju istniejących firm symulacyjnych, a także planować organizację targów wystawienniczych. Podjęto również problematykę możliwości aktywizacji zawodowej uczniów liceów poprzez odbywanie praktyk lub zajęć z przedsiębiorczości w firmach symulacyjnych.

Organizatorzy zadbali nie tylko o oprawę szkoleniową spotkania, ale także atrakcje turystyczne. Uczestniczyliśmy w wycieczce po centrum Zielonej Góry oraz w rejsie galarem po Odrze w pobliskiej miejscowości Cigacice.

Wizyta w Zielonej Górze pozwoliła nam zaprezentować osiągnięcia oraz plany dotyczące działalności i rozwoju naszej firmy, a także poznać naszych partnerów zrzeszonych w Centrali CENSYM oraz określić możliwości dalszej współpracy.

Joanna Dubiel

Dział Promocji i Rozwoju