Wykład otwarty prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza

15 stycznia 2016 r.

„Nie ma państwa bez sektora bankowego i nie ma sektora bankowego bez państwa”

15 stycznia 2016 r. na Naszym Wydziale, mieliśmy okazję gościć wybitnego praktyka w dziedzinie bankowości, Prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza. Nasz gość wygłosił wykład otwarty pod tytułem: „Polska bankowość wobec wyzwań przyszłości”. Wykład został zorganizowany w ramach cyklicznego Seminarium Naukowego „Nowa Era Biznesu – Spotkania z Praktykami”, stanowiącego element realizacji projektu nagrodzonego w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepsze programy kształcenia. Uczestnikami wykładu byli studenci, doktoranci i pracownicy naszego Wydziału, jak również zaproszeni goście, m.in. uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych z regionu jeleniogórskiego.

Pierwszą kwestią jaką podjął Prelegent była rola banków, jako największego płatnika dochodowego ze wszystkich branż w Polsce. Następnie Prezes Związku Banków Polskich dokonał krótkiej, ale wnikliwej analizy wskaźników makroekonomicznych polskiej gospodarki na przestrzeni ostatnich 25 lat. Następnie przeszedł do analizy wskaźników europejskich i na ich tle wskazał pozycję naszej gospodarki.

Krzysztof Pietraszkiewicz scharakteryzował również sektor bankowy w naszym kraju. W 1993 r. w Polsce działało ponad 87 banków komercyjnych i 1653 banki spółdzielcze. Obecnie liczba banków zmniejszyła się odpowiednio do 66 i 562. W tym okresie nauczono się konsolidować i likwidować niektóre banki, w sposób bezpieczny dla klientów.

Prezes podjął również zagadnienie zabezpieczeń bankowych. Każdy klient banku posiada klucze do bankowości. Są nimi m.in. karty płatnicze i komputery. Każdy z nas powinien zabezpieczać te klucze, by nikt niepowołany nie wykorzystał ich bez naszej wiedzy. Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił także potrzebę zabezpieczania naszych dowodów tożsamości przed kradzieżą, bowiem częstym zagrożeniem są wyłudzenia kredytu na skradziony dowód.

Podsumowując wykład, Prezes Związku Banków Polskich zwrócił uwagę na szanse rozwojowe naszej gospodarki. Zauważył, że nasz deficyt i dług publiczny jest pod kontrolą. Mamy stabilny system bankowy oraz prawdopodobnie ostatnią szansę na bardzo wysoką finansową perspektywę unijną na lata 2014-2020. Nasz gość wyraźnie podkreślił: „nie możemy tego zmarnować!”.

Po zakończeniu wykładu, zaprosiliśmy Prezesa Pietraszkiewicza do siedziby Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej V-Student Consulting na spotkanie z pracownikami. W miłej atmosferze mogliśmy porozmawiać o rozwoju sektora bankowego w Polsce, jak również o perspektywach rozwoju firmy symulacyjnej WSFK. Zwieńczeniem tego wyjątkowego spotkania był wpis do księgi pamiątkowej oraz wspólne zdjęcie.

Paweł Zawisza

Dział Promocji i Rozwoju