Wykład : Sztuka skutecznej komunikacji” 15 luty 2024

15 luty 2024 r. Słuchacze UTW mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu psychologa Pana Szymona Trzebuniaka pt „ Sztuka skutecznej komunikacji”. Pan Szymon Trzebuniak prowadzi zajęcia „warsztaty psychologiczne” w ramach oferty programowej naszego UTW. W wykładzie wzięło udział 58 słuchaczy. Wykład miał charakter otwarty i jednocześnie warsztatowy podczas którego zarówno wykładowca jak i słuchacze zadawali pytania i udzielali odpowiedzi. Podczas wykładu można było poznać zasady komunikowania się. Liczne przykłady pozwoliły zrozumieć,

że kluczowe znaczenie w porozumiewaniu się ma opanowanie sztuki słuchania: utrzymywanie kontaktu wzrokowego, skupieniu się na rozmówcy, dawanie przestrzeni na wyrażenie tego co dana osoba ma nam do przekazania, tak aby ta druga osoba czuła się wysłuchana. Jednocześnie skuteczna komunikacja polega na jasnym, rzeczowym i szczerym przekazywaniu własnych myśli i uczuć. Ważne jest otrzymanie informacji zwrotnej tak aby mieć pewność, że wiadomość została właściwie zrozumiana. Nie możemy też zapomnieć, że różnimy się pod względem postrzegania świata, dlatego też jeżeli pragniemy porozumienia się, istotne jest poznanie i uszanowanie punktu widzenia drugiej osoby na dany temat.

Wycieczka do Warszawy 7-8 marca 2024

7-8 marca 2024 r.   50-cio osobowa grupa słuchaczy UTW wyjechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był nagrodą dla tych którzy w ostatnich dwóch latach wykazali się zaangażowaniem w pracy na rzecz naszego UTW. Wycieczka była częściowo dofinansowana przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Prezydenta Miasta Bolesławca. Głównym punktem programu było zwiedzanie Sejmu RP, które zorganizowała dla nas Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Pani Zofia Czernow.

Organizatorem wycieczki było niezawodne biuro podroży „Perfekt” z Bolesławca z którym współpracujemy od lat. Ze strony UTW duży wkład pracy w organizacje wyjazdu włożyła nasz słuchaczka Pani Maria Wolańska. Przewodnikiem wycieczki była Pani Alicja Kozak- Halota. Wyjazd zaplanowany był na godzinę 3:45. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Warszawy na ul Wiejską. Pierwszym punktem programu był obiad w restauracji sejmowej. Następnie po kontroli i uzyskaniu przepustek udaliśmy się do budynku Sejmu RP. Tam przywitały nas Pani Posłanka Zofia Czernow oraz Pani przewodnik sejmowa. Trasa zwiedzania rozpoczęła się od przejścia podziemnym korytarzem, gdzie przy makiecie budynków Sejmu wysłuchaliśmy krótkiego rysu historii polskiego parlamentaryzmu. Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń Sejmu RP. Sala Posiedzeń powstała w 1928 roku i jest jednym z symboli polskiej demokracji. Tam przywitał nas prowadzący obrady Wicemarszałek Sejmu - Krzysztof Bosak. Pani przewodnik wygłosiła krótką prelekcję na temat rozmieszczenia poszczególnych klubów oraz najważniejszych osób parlamentu podczas obrad. Po jej wysłuchaniu korytarzami sejmowymi przeszliśmy do gmachu Senatu. Milą atrakcją było spotkanie z Panią Marszałek Senatu Małgorzatą Kidawa Błońską. W holu i na okrągłych schodach budynku Senatu zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia. Na korytarzach sejmowych mieliśmy okazje spotkać również znanych posłów i senatorów różnych opcji. Obejrzeliśmy tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. 

Po zwiedzeniu Sejmu RP udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Z Tarasu Widokowego położonego na wysokości 114m można było zobaczyć wspaniałą panoramę Warszawy wraz z królującym najwyższym pod względem wysokości architektonicznej budynkiem w Unii Europejskiej -Varso Tower mającym wraz z iglicą wysokość 310 m.

Zainteresowani słuchacze mieli również okazję obejrzeć w Fotoplastikonie Warszawskim wystawę czasową „Europa jest kobietą” czyli o kobietach z początkiem XX wieku.

W późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się na miejsce zakwaterowania do hotelu Ibis Warszawa Centrum na ul. Solidarności. Wieczorem jeszcze była okazja na indywidualny spacer po Warszawie.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy śniadaniem a następnie po wykwaterowaniu udaliśmy się spacerkiem po Woli, dawnej przemysłowej dzielnicy Warszawy a obecnie jednego z najbardziej nowoczesnego obszaru naszej stolicy. Naszym przewodnikiem był Pan Andrzej Kobierski, który z dużym zaangażowaniem wzbogacał naszą wiedzę o tym uroczym zakątku Warszawy. U stóp wieżowca Warsaw Spire ( biznesowego serca Warszawy) znajduje się najmłodszy z warszawskich placów „Plac Europejski” – miejsce spotkań i rekreacji. Tutaj można zachwycić się wspaniałą architekturą. Z jednej strony wkomponowane w krajobraz nowoczesne wieżowce, z drugiej natomiast stare kamienice. Oprawę placu wzbogacają: instalacja „Kocham Warszawę”oraz pasaż sztuki Art Walk według projektu Przemysława Mac Stopy. W pasażu mają miejsca ekspozycje czasowe. Mieliśmy również okazje podziwiać Browary Warszawskie, które wyrosły na pofabrycznym terenie na Woli i obecnie są miejscem o bogatej ofercie usługowej, gastronomicznej i rozrywkowej. To tutaj w 1846 roku powstał browar Haberbuscha

i Schielego, zniszczony podczas II wojny światowej. To właśnie szacunek do historii nakazał pozostawić nazwę obecnemu miejscu spotkań warszawiaków i turystów. Uwagę Browarów Warszawskich przyciąga europejska architektura, która chyba każdemu przypada do gustu. Wisienką na tym wizualnym torcie są najbardziej kolorowe schody w Warszawie -jedno z najchętniej fotografowanych miejsc. I my zrobiliśmy sobie zdjęcia prezentując się w naszych reprezentacyjnych koszulkach, których sponsorem jest PKS Bolesławiec, a nadruk wykonała i zasponsorowała firma MARPOL z Bolesławca.

Kolejnym celem naszej wycieczki było zwiedzenie POLIN- Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum znajduje się na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Zwiedzanie ułatwia audioprzewodnik. Idąc trasą wyznaczoną przez osiem galerii można poznać 1000-letnią historię Polskich Żydów, którą przybliżą zabytkowe przedmioty, instalacje interaktywne, makiety i projekcje wideo.

Ostatnim miejscem naszego zwiedzania były Powązki Wojskowe- najbardziej patriotyczna nekropolia w Warszawie. Na tym ok 24 ha skrawku ziemi zostali pochowani ci, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę: żołnierze walczący podczas Powstania Styczniowego, Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, wojny polsko-bolszewickiej, przewrotu majowego, I i II wojny światowej jak również Powstania Warszawskiego. Jednak nie tylko żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. Jest to nekropolia, gdzie obecnie odbywają się przede wszystkim pochówki osobistości znanych i zasłużonych z kręgu kultury sportu i polityki.

I to był już ostatni cel naszej wycieczki. Oprócz organizatorom dziękujemy również naszemu kierowcy Panu Michałowi z firmy Karolus Travel za mistrzowską jazdę

i szczęśliwy powrót do domu.

Dzień kobiet

8 marca 2024 słuchacze, którzy nie pojechali na wycieczkę do Warszawy mogli skorzystać z imprezy zorganizowanej przez Klub Kulturalno-Poznawczy naszego UTW z okazji Dnia Kobiet. Zabawa odbyła się na ranczu w Wartowicach. Nasi słuchacze bawili się wspólnie z sympatykami ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów KGHM.

Wykład „Kanony turystyczne Dolnego Śląska

11 marca 2024 duża grupa słuchaczy wzięła udział w wykładzie na temat „Kanonów turystycznych Dolnego Śląska”. Wykład poprowadził – dr hab. Piotr Gryszel , prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który w formie prezentacji alfabetycznej przedstawił najciekawsze miejsca naszego regionu, które warto zwiedzić. Bogatynia – to nie tylko rejon węglą brunatnego ale w rejonie tego miasta zachowało się bardzo dużo zabudowy łużyckiej, domów przysłupowych. Obok Bogatyni w miejscowości Porajów, oraz po stronie czeskiej w Hradek nad Nysą i niemieckim Zittau znajduje się trójstyk- łączący ziemie tych trzech krajów.

Na uwagę zasługują: Bolków i zamek Piastów świdnicko-jaworskich. Czocha – zamek z tajnymi przejściami, stylowymi komnatami i ciekawą ekspozycją. W Dusznikach Zdroju warto zwiedzić Muzeum Papiernictwa. Grodziec k/Złotoryi – zamek w którym zapisane są burzliwe dzieje, książęta piastowscy, nazistowscy politycy, zniszczenia i wojny. Henryków – uwagę przyciąga zespół klasztorny Cystersów. W Jaworze warto zwiedzić – ewangelicki Kościół Pokoju. Jelenia Góra – miasto otoczone od zachodu Górami Izerskimi i Pogórzem Izerskim od północy Górami Kaczawskimi. Od schodu miasto otaczają Rudawy Janowickie a od południa Karkonosze. Na uwagę zasługuje kościół św. Krzyża - dawny ewangelicki. Warto też zajrzeć do Muzeum Karkonoskiego z bogatymi zbiorami – malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa . Do Karpacza przyciąga turystów ewangelicki kościół Wang. Kliczków – to zamek Kliczków w którym historia połączyła się z nowoczesnością i tradycja ze współczesnością. Kletno przyciąga uwagę Jaskinią Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, Kłodzko – pierwsze wzmianki o znajdującym się w tym miejscu grodzie pochodzą już z X wieku. Przez kolejne setki lat było wzmacniane znaczenie obronne miasta. Turyści więc mogą zwiedzać Twierdzę Kłodzką -chodniki kontrminerskie, które stanowią istny podziemny labirynt. Na uwagę zasługuje również Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W Krzeszowie zobaczymy pocysterski zespół klasztorny. Kudowa-Zdrój to kaplica czaszek – zabytek sakralny. Legnica – zamek książąt legnickich, Dom Opatów Lubiąskich, Muzeum Miedzi. Legnickie Pole – pobenedyktyński zespół klasztorny. Lubiąż – pocysterski zespół klasztorny. Międzygórze – rezerwat „Wodospad Wilczki”. W Oleśnicy zwiedzimy zbudowany w XIV wieku zamek książąt oleśnickich. Srebrna Góra może poszczycić się unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego-m twierdzą w chmurach. Jej historia sięga XVIII w. W Strzegomiu na uwagę zasługuje – kościół śś. Piotra i Pawła. W Świdnicy – ewangelicki Kościół Pokoju i katedra śś. Stanisława i Wacława. W Trzebnicy zobaczymy – pocysterski zespół klasztorny. Warto też odwiedzić Wałbrzych i słynny Książ – zespół zamkowo-parkowy oraz Muzeum Okręgowe. Wambierzyce słyną z bazyliki Nawiedzenia NMP i kalwaria. Wojsławice k/Niemczy to ogród dendrologiczny, który warto zwiedzić. Nasz wykład zakończyło Zagórze Śląskie ze swoim Zamekiem Grodno położonym na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m.

Prelekcja „Nie zwlekaj – zadbaj o swoje nerki”

14 marca 2024 grupa naszych słuchaczy UTW wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez szpital św Łukasza w Bolesławcu i Fundację Wspierajmy Zdrowie pn. „Nie zwlekaj – zadbaj o swoje nerki” Spotkanie odbyło się w Teatrze Starym, podczas którego można było skorzystać z badań laboratoryjnych, konsultacji lekarza oraz porad dietetyka. Jak również wysłuchać prelekcji min prof. dr hab. n. med. Oktawii Mazanowskiej – Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii, prof. dr hab. n. med. Mariusza Kusztali – Kierownika Stacji Dializ, Aleksandry Wróbel – dietetyka klinicznego. Celem spotkania było podniesienie świadomości na temat zdrowia nerek oraz zachęcenie do profilaktyki i regularnych badań.

Spotkanie w Urzędzie Skarbowym na temat funkcjonowania e-Urzędu Skarbowego

Również 14 marca 2024 r. chętni słuchacze wzięli udział w szkoleniu jak korzystać z elektronicznej formy rozliczeń w usłudze twój PIT, jak wysyłać i odbierać e- korespondencję oraz co to jest i do czego służy Profil Zaufany. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Skarbowym w Bolesławcu.

Powitanie wiosny

Po prelekcjach i szkoleniach przyszedł czas na rozrywkę. 15 marca słuchacze wzięli udział w powitaniu wiosny na ogródkach działkowych „Tulipan”. Piknik zorganizowała Rada Słuchaczy UTW. Każdy z uczestników przyszedł z własnym koszyczkiem. Było ognisko oraz wspólne pieczenie kiełbasek, śpiewy i tańce. Do nas wiosna przyszła tydzień wcześniej i przyniosła ze sobą piękną słoneczną pogodę. Wraz z marzanną, która spłonęła w ogniku pożegnaliśmy zimę i jak nakazuje tradycja wszystkie smutki i kłopoty.

Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2023 roku.

21 marca 2024 r. nasi słuchacze wzięli udział w gali wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2023 roku. Uroczysta gala odbyła w sali kina FORUM. Prezydent Miasta Bolesławiec na wniosek uprawnionych podmiotów, po zasięgnięciu opinii Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Bolesławiec przyznaje corocznie nagrody w dziedzinie nauki, kultury, działalność społecznej i sportu.

W tym roku za działalność w 2023 r nagrodę i honorową statuetkę w dziedzinie działalności społecznej otrzymała nasza Słuchaczka Pani Maria Wolańska.

Maria Wolańska, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu. Z wielkim zaangażowaniem pracuje jako wolontariuszka, poświęcając swój czas na działalność społeczną na rzecz seniorów, realizując inicjatywy o charakterze sportowo-rekreacyjnym, krajoznawczym i kulturalnym.

Więcej na www.boleslawiec.eu

Naszej niestrudzonej Koleżance serdecznie gratulujemy.

Wiosenny Bieg Między Mostami

23 marca 2024 roku na obiekcie „Wiadukt Plazia” i Bobrowej Ścieżce grupa słuchaczy z sekcji Nordic Walking wzięła udział w Wiosennym Biegu Między Mostami organizowanym przez MOSiR w Bolesławcu.

Wszyscy uczestnicy za udział w wiosennym biegu otrzymali pamiątkowy medal. Po zakończonej rywalizacji sportowej odbyło się losowanie nagród rzeczowych, które uroczyście wręczył Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman i Łukasz Jaźwiec – Prezes PKS Bolesławiec.

Spotkanie z rzecznikiem finansowym

26 marca 2024 r słuchacze naszego UTW mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z rzecznikiem finansowym. Referat na temat działalności rzecznika finansowego wygłosił dr hab., Robert Kurek, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej BOK, podczas którego nasi słuchacze mogli dowiedzieć się na temat ochrony klientów podmiotów rynku finansowego oraz możliwości otrzymania wsparcia rzecznika finansowego zarówno na etapie postępowania interwencyjnego jak i sądowego. Na zakończenie spotkania podczas cateringu można było uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

zamknij
Nasza strona korzysta z plików cookies. Zachowamy na Twoim komputerze plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o Twojej wizycie.
Przeczytaj jak wyłączyć pliki cookiesRozumiem